Wprowadzenie
AIS Kalendarze to integracja Asystenta domowego z Kalendarzami.
Idea jest taka, żeby można było pobierać dane o wydarzeniach występujących w czasie z różnych miejsc i agregować je w jednym miejscu na kalendarzu w aplikacji Asystent domowy. Wydarzenia do kalendarzy można dodawać za pomocą automatyzacji - po wystąpieniu zdarzeń w systemie, na podstawie zdarzeń z kalendarzy można też wyzwalać automatyzacje.
#
Kalendarze GooglePierwszym źródłem danych do kalendarza Asystent domowy są Kalendarze Google. Integracja działa poprzez oficjalne Google Calendar API i pozwala na wymianę zdarzeń pomiędzy Asystentem domowym a Kalendarzami Google.
#
Dodanie integracjiIntegrację dodajamy za pomocą kreatora dostępnego w Konfiguracja -> Integracje -> AIS Kalendarze Google
UWAGA
Integracja wymaga autoryzacji dostępu po stronie Google. Wymagane jest wykonanie tego kroku z przeglądarki internetowej, w której otworzymy stronę Google w nowej karcie, a po pomyślnej autoryzacji zamkniemy ją i wrócimy do Asystenta domowego.
Logujemy się na konto Google i udzielamy zgody na dostęp do kalendarzy dla Asystenta domowego.
Po otrzymaniu zgody zostaniemy automatycznie przekierowani do aplikacji Asystent domowy, gdzie pojawi się integracja z kalendarzami.
#
Dodanie zdarzenia do kalendarzaMożesz skorzystać z usługi google.add_event, aby utworzyć nowe wydarzenie w kalendarzu. Identyfikator Twojego podstawowego kalendarza calendar_id to adres email, inne identfikatory kalendarzy, do których masz dostęp, można znaleźć w pliku ~/AIS/google_calendars.yaml.
Oczywiście akcję dodania zdarzenia do kalendarza można wywołać z automatyzacji.
#
Dodanie nowego kalendarzaNowe kalendarze, które dodajemy w Google Calendars, będą cyklicznie automatycznie wykrywane przez Asystenta domowego.
W celu dodania nowego kalendarza, który nie został jeszcze wykryty, możemy wykonać usługę google.found_calendar
Usługa ta wywoływana jest po naciśnięciu przycisku
#
Uruchomienie automatyzacji na podstawie zdarzenia z kalendarzaKalendarze dostępne są też w encjach systemu jako czujniki binarne z atrybutami. Możemy je zobaczyć, jeśli klikniemy w Narzędzia deweloperskie na pasku bocznym i przejdziemy do zakładki STANY, a następnie wyszukamy encje calendar.
Gdy zdarzenie z kalendarza jest aktywne, to status sensora ma wartość on a w jego atrybutach widzimy opis zdarzenia. Dzięki temu Kalendarza można używać jako zewnętrznego harmonogramu wydarzeń uruchamiających automatyzację, zamiast kodowania wyzwalaczy automatyzacji "na stałe" w automatyzacjach.
W sekcji dotyczącej automatyzacji opisaliśmy Przykładową automatyzację wyzwalaną zdarzeniem z kalendarza
#
Rozwiązywanie problemów#
Zablokowanie dostępu do integracji w Googlehttps://myaccount.google.com/permissions